Vážení rodiče a budoucí žáci nové základní školy Formanská,

je mou příjemnou povinností vás seznámit s nově vznikající základní školou, která se již brzy bude hrdě tyčit v prvním patře stávající mateřské školy Formanská.

Umístění školy v městské části Újezd u Průhonic na okraji hlavního města Prahy v těsné blízkosti Milíčovského lesa a Botiče je pro školu našeho zaměření ideální.

Máme příležitost k vytvoření moderní přívětivé školy s rodinnou atmosférou, kde děti, učitelé i rodiče mohou mít k sobě velmi blízko. Rád bych vytvořil školní prostředí, kde se děti budou cítit bezpečně, smysluplně a poznají, že jsou respektovány.

Jsou různé druhy alternativního vzdělávání, které poukazují na různorodost a jedinečnost člověka. Rád bych dokázal, že i běžná základní škola, která si je vědoma všech těchto souvislostí, umí dítě a rodiče zaujmout. Když se nám podaří v této alchymii vztahů žák-učitel-rodič najít rovnováhu, věřím, že tím vytvoříme dětem pevný základ pro další cestu za poznáním.

Rád bych využil krásného umístění školy, které nám nabízí prostor pro názornou výuku v terénu, a to v oboru přírodních věd, tělovýchovy, ale i v oblasti sociální. Tam můžeme poukázat na místní kulturu, vazby a prostředí. Ve všech těchto oblastech můžeme uplatnit metodu „prožitkové pedagogiky“ v praxi. Budu se snažit zúročit všechny zkušenosti, které jsem doposud získal při práci pro základní školy a Přírodovědeckou fakultu UK.

Mým přáním je, aby naše škola plně využila místo, které zde pro ni bylo vytvořeno, a abychom si společně s dětmi a rodiči užili jejich vstup do prvního stupně poznávání.