Dílničky ZŠ pro 1. stupeň

Včera k nám, do školní družiny, zavítal pan učitel Jirka. Ukázal dětem, co je soustruh, jak se nazývají všechny jeho části a jak se s ním pracuje. Od vzniku Země, přes stáří stromů a jejich druhy jsme se dostali k samotné výrobě krásných dřevěných šperků, kdy si děti vyzkoušely různé druhy brusných papírů dle zrnitosti, procvičily u toho i matematiku a základy geometrie a nakonec si dílko naolejovaly a uvázaly si šňůrku liščím uzlem. Byl to zážitek a určitě jsme se neviděli naposledy. Už teď se těšíme, co nám Jirka připraví na příště. Akce byla hrazena ze šablon OP JAK.

Dílničky ZŠ pro 1. stupeň – Práce se dřevem a ukázky soustružení dřeva jsem si moc užil s dětmi i pedagogy na ZŠ Formanská v Újezdě u Průhonic.
Je to malá škola jen s 1. stupněm a na podobné škole učím i já v Jenči. Mile mě přivítali a pomohli mi donést vybavení z auta do třídy, a dokonce i pan ředil mi pomohl se soustruhem.
A když jsem pak ve třídě potkal svou bývalou kolegyně Marušku, se kterou jsem učil před asi 12 lety na ZŠ Angel, bylo jasné, že tyto dílničky ZŠ budou úžasné. A taky byly!
Děti byly spontánní a práce je moc bavila. Kolegyně mi pomáhaly a vše šlo jako na drátku! Broušení dětem šlo bez problémů. Je snadné a zvládne ho každé dítě od 5-6 let, nicméně některým prvňáčkům jsme museli na začátku pomoct. Brousili jsme postupně zrnitostí 80, 120, 180 a 220. Pak se nanáší olej, který je nezávadný pro ruce a je určen pro styk s potravinami.
Nakonec si žáci udělají liščí smyčku a uzel a pověsí si přívěšek na krk. V poslední části žákům ukážu soustružení misky a dozvědí se základní části soustruhu – vřeteník, koník a lože.
Chtěl bych moc poděkovat Zuzce vedoucí družiny za objednání a pomoc při realizaci dílniček ZŠ a také panu řediteli, kterým mi vyprávěl o skvělých projektech na škole a který podporuje polytechnickou výchovu. Panovala tam velmi přátelská atmosféra a cítil jsem se tam jako doma!
Při loučení  jsme se domluvili, že až připravím nové dílničky ZŠ, zase školu navštívím.
Jiří Chmelař
Přejít nahoru